שאלות נפוצות

תמלול

תמלול עבור חירשים וכבדי שמיעה הוא תמלול חי, סימולטני, אשר מעביר שפה מדוברת לשפה כתובה. מדובר בהקלדת מידע שמיעתי בשפת הדובר, והצגתו בזמן אמת על גבי צג מחשב או על גבי מסך באמצעות מקרן או על גבי שלט אלקטרוני או באמצעי אחר, על ידי מתמלל מיומן.

מתמלל לחירשים וכבדי שמיעה נדרש להכיר היכרות מעמיקה את אוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה ולהבין את המידע הסביבתי שהם מפסידים. רק מתמלל שיבין את הפסד המידע שנגרם לקהל היעד, יוכל באמת להיות רגיש לכך תוך כדי עבודת התמלול. מידע זה כולל רעשי רקע, תגובות לאירועים המתרחשים בסביבת התמלול, הודעות הנמסרות במקום התמלול, בדיחות והערות שונות, ידע נסתר אודות המשתתפים המועבר בין השאר באמצעות אינטונציה של הדיבור, ציון שמותיהם של דוברים מתחלפים ומידע רקע נוסף שגלוי לאדם שומע. כל אלה הם חלק אינטגרלי מן הטקסט שהוא תוצר של עבודת המתמלל המספק שירות לאוכלוסייה זו.

בכל מקום שבו מתקיים אירוע מילולי ובקהל למעלה מ-150 איש, יש צורך בתמלול.

אם בכנס ישנם מספר מושבים, כל מושב שבו 150 איש ויותר, צריך להיות מתמלל. כמו כן, יש לבדוק עם המתמלל שמוזמן כמה שעות הוא יכול לעבוד ברצף. באירועים ארוכים, יתכן שתידרש החלפה למתמלל אחר.

מארגן האירוע נהנה מקבלת מסמכים הכוללים את תוכן האירוע מיד עם סיומו ויכול לעשות בו שימושים רבים, כגון: פנייה לתקשורת לצורך יח"צ, איסוף מידע וחומרים שנשמרים לטובת פעילויות עתידיות (לדוג' כנסים לימודיים ומחקרים), וכיוצ"ב.

מקרן ומסך, מקום ישיבה ושולחן, חיבור לחשמל ומנורת שולחן קטנה (באירועים חשוכים כמו כנסים).

שפת סימנים

שפת הסימנים הישראלית (בראשי תיבות – שס"י) היא שפת הסימנים העיקרית המשמשת את קהילת החירשים בישראל. בשפה זו נעשה שימוש בתנועות ידיים, מחוות גוף והבעות פנים כאמצעים העיקריים להעברת מסרים וליצירת תקשורת בין הדוברים. שס"י מוכרת בישראל כשפה המשמשת במערכת החינוך לחירשים, וכשפת התקשורת בין חירשים לשומעים.

בכל אירוע מילולי שבו למעלה מ-150 משתתפים, כאשר הוגשה בקשה מראש ע"י אדם המשתתף באירוע ונעזר בשפת הסימנים.

תלוי במשך האירוע. מתורגמן לא יכול לתרגם ברצף יותר משעה וחצי-שעתיים. אם האירוע ארוך יותר, מקובל להזמין שני מתורגמנים והם מתחלפים במהלך האירוע לסירוגין.

מערכות עזר לשמיעה

  1. משדר – מערכת סאונד לשמיעה (מתאימה לשימוש במוסדות לימוד) או מערכת אינפרא אדום (מתאימה לשימוש בתיאטראות, בתי קולנוע וכנסים) או מערכת FM קבוצתית (מתאימה לשימוש בסיורים, הדרכות במוזיאונים).
  2. מקלטים – אוזניות או לולאות השראה המעבירות קול בצורה של אנרגיה אלקטרומגנטית.

* באירוע עד 1,000 אנשים – מספר המקלטים יהיה 5% מהתפוסה.

* באירוע עד 10,000 אנשים – מספר המקלטים יהיה 3% מהתפוסה או ממספר המושבים+ 50 מקלטים נוספים.

* באירוע של למעלה מ- 10,000 אנשים – מספר המקלטים יהיה 1% מהתפוסה או ממספר המושבים + 320 מקלטים נוספים.

עם זאת, אם נעשה שימוש בלולאת השראה, על המקום לספק מקלטי אוזניות שמספרם יהיה שווה לפחות ל- 1% ממספר המושבים או התפוסה, ולא פחות משני מקלטים.

אם אין מערכת קבועה, יש לספק מערכת עזר ניידת, כאשר שני-שליש מהמקלטים יהיו מסוג אוזניות והשאר יהיו מסוג לולאת השראה. אם ישנה מערכת מסוג לולאת השראה, המקום יספק אוזניות בלבד ומקלטים רק לפי בקשה אישית.

כן. כאשר מדובר במערכת מסוג FM, ניתן לסדר כך שיהיו מספר תדרים שונים. כך למשל, בכנס שבו מספר מושבים, בכל חדר ייעשה שימוש בתדר אחר.

בכל אירוע שפתוח לקהל הרחב, גם מילולי וגם מוזיקלי.